Skydas ir kalavijas


Skydas ir kalavijas – viena iš ilgiausiai ir dažniausiai naudotų ginklų kombinacijų Europoje. Kuomet žmonės sugebėjo išgauti pakankamos kokybės metalą kalavijui gaminti, skydas tapo vienu iš geriausių  kalavijo pagalbininkų. Puikiai žinome senovės Graikijos kopius ar machairas, senovės Romos gladijus ir daugelį kitų. Daugelis šių ginklų buvo naudojami tik kartu su skydais. Neįsivaizduotume vikingų be jų kalavijų ir apvalių skydų. Na, o kalbėdami apie istorinį fechtavimą visada turėsime galvoje XIII a. naudotus kalavijus ir mažuosius skydus, vadinimus bakleriais (angl. buckler). 

Kodėl? Vienintelis išlikęs pilnesnis traktatas iš viduramžių yra vadinamas I.33 arba Tower Manuscript, dar vadinamas Valpurgis Fechtbuch. Tai XIII a. pabaiga – XIV a. pradžia datuojamas nežinomo autoriaus traktatas. Jame yra vaizduojami du vienuoliai (tiksliau vienuolis ir jo mokinys – neprimena Shaolinio? :D) įvairiose kovos stadijose ir po kiekvienu šių veikėjų paveikslėliu stengiamasi aprašyti jų veiksmus. Iš tų aprašymų susidaro tam tikra kovos sistema su maždaug 10 stovėsenų, iš kurių išplaukia tam tikri veiksmai. Tie veiksmai turi savo kontratakas ir pratęsimus.  Šis traktatas yra vienintelis traktatas išverstas į lietuvių kalbą! Vėliau jo vertimas bus įkeltas šiame tinklaraštyje. Be šio traktato apie kovas skydais ir kalavijais kalba Andre Liegniczer (Andres Lignitzer). Šis lenkų (!) fechtavimo meistras gyveno XIV a. pab. arba XV a. pradžioje ir yra išlikę 6 jo skydo ir kalavijo mokymo paragrafai. Tai vadinamojo Codex Danzig dalis. Andre Liegniczer priklauso vadinamajai Lichtenauerio brolijai (taip vienas iš fechtavimo meistrų – Paulus Kal – pavadino 18 meistrų sąrašą. Šie meistrai savo sistemas kūrė Lichtenauerio mokymų pagrindu).  Taigi, Andre Liegniczer mokymas buvo paremtas Lichtenauerio mokymu. Dar vienas iš žymesnių meistrų, rašęs apie skydo ir kalavijo mokymus buvo Hans Talhofer (Dalhover, Talhouer, Thalhoffer, Talhofer), kuris irgi savo sistemą rėmė Lichtenauerio mokymu. Nors pastarojo darbai buvo tokio „holistinio“ pobūdžio – juose buvo aptariama viskas, kas susieja su karyba ir kova (fectavimas tiek dvirankiais, tiek vienrankiais kalavijais, imtynės, šarvuotos dvikovos, teisminės dvikovos, artilerija, šturmo technika ir t.t.).
Iš viso to seka, kad istorinis fechtavimas skydu ir kalaviju gali būti remiamas arba I.33 (ankstyvesne) arba Lichtenauerio (vėlyvesne) sistema. Vėliau aptarsiu abiejų šių sistemų pliusus ir minusus.

Na, o visos šios sistemos kalba tik apie kovas naudojant kalaviją ir mažąjį skydą. Ankstyvesnėje sistemoje vaizduojamas maždaug (kiek galima spręsti iš piešinėlių) naudoja XIII (pagal Oakeshott’o sistemą) tipo kalaviją, vėliau kalavijas ilgėja (XIV-XV tipai) ir tai šiek tiek keičia tiek stovėseną, tiek iš jų sekančius veiksmus. Skydas, tuo tarpu, visada išlieka mažasis.

Įrašas paskelbtas temoje I.33, istorinis fechtavimas, kalavijo menas, Lichtenauer, Liutger, Skydas ir kalavijas, Tower Fechtbuch, Valpurgis fechtbuch, šaltiniai ir pažymėtas , , .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s