III. Lyginamoji vaizdinė XIII a. pab. skydo ir kalavijo manuskripto I.33 arba Tower Fechtbuch gardų ir technikų analizė

III dalis. Versta iš http://www.thearma.org, Autorius Brian Hunt

Obssesio arba kontratakos I.33 traktate.

Obssesio arba kontr-atakos yra kontr-stovėsenos aukščiau aptartoms stovėsenoms. Jos yra naudojamo kaip priešingos stovėsenos ar gynyba apsiginti arba sutrukdyti išpildyti stovėseną. Tai yra geriausias būdas atakuoti tam tikras stovėsenas ir jų panaudojimas yra parodytas įvairiuose epizoduose I.33 traktate. Įdomu, kad įprastos stovėsenos gali tapti obssesio, pavyzdžiui pirmoji gali tapti priešinga stovėsena pirmajai stovėsenai. Kontr-stovėsenos yra tokios.

Halpschilt (pusė skydo – pirmoji kontrataka arba nukreipimas) – Šioje obssesio abi rankos yra ištiestos, šiek tiek sulenktos per alkūnę, plaštakos laikomos šiek tiek žemiau nei pečiai, panašiai ties viršutine krūtinės dalimi. Mažasis skydas nukreiptas į išorę arba į kairę pusę, o kairė ir dešinė rankos yra sudėtos viena labai arti kitos taip, kad mažasis skydas dengtų dešinę ranką. Mažasis skydas gali likti kairėje pusėje arba pereiti į dešinę pusę ties riešu sukryžiuojant kairę ranką virš arba žemiau dešinės plaštakos, taip kad mažasis skydas būtų nukreiptas į vidų arba dešinę pusę. Priekyje gali būti arba kairė, arba dešinė, tačiau natūraliausiai stovėsena yra kaire koja priekyje ypač prieš pirmąją stovėseną, nes leidžia ginti dešinę kūno pusę, naudojant praeinantį žingsnelį dešine koja į priekį arba atgal. Ši kontrataka arba kontrstovėsena yra panaši į Lichtenauerio dvirankio kalavijo stovėseną pflug ir stovėsenos variantą iš tokių autorių kaip Talhofferis, Wilhalmas arba Mairis, darbų.

Halpschilt
Halpschilt
pflug
Phlug

Langort (ilgas smaigalys) – žr. aukščiau. Langort dažnai matomas tiek kaip obsessio , tiek kaip ir stovėsena. Įprastinis langort yra paprastai nurodomas kaip septintoji stovėsena, o kiti variantas yra vadinami kontratakomis. Vis dėlto, net ir įprastinis langort yra naudojamas kaip kontrataka. (Žr. langort stovėsenų skiltyje). Įprastinis langort yra panašus į vokiško dvirankio kalavijo stovėseną, vadinamą Alber.

langort
Langort
Alber
Alber

Krucke (kablys arba lazda) –  Krucke vadinama reta kontrataka, kurią naudoja tik kunigas arba jo klientai, nors ji labai primena vieną iš dviejų vokiško dvirankio kalavijo  Schranckhut  stovėsenos formų ir taip pat yra parodyta Talhofferio darbe, nors šis konkrečiai taip tos stovėsenos nevadina. Schrankhut formoje kalavijas yra laikomas mažojo skydo viduje, o ne išorėje. Šis nukreipimas yra labai stipri pozicija apsisaugoti nuo smūgių iš visų pusių. Jis yra atliekamas laikant rankas ištiesus priekyje savęs, kai plaštakos yra šiek tiek žemiau nei akių lygis. Mažasis skydas yra laikomas priekiu į išorę arba kairę pusę, kalavijas yra laikomas taip, kad dešinės rankos krumpliai būtų nusukti nuo savęs, o kalavijo smaigalys būtų nukreiptas tiesiai žemyn. Abi rankos yra laikomas viena šalia kitos, o mažasis skydas gali suktis ir kryžiuotis virš dešinio riešo, priekiu į išorę arba dešinę pusę, kad galėtų apginti kalavijo ranką dešinėje pusėje, arba sugrįžti į pradinę poziciją, jei reikia ginti kalavijo ranką iš kairės. Jei Krucke yra naudojamas uždaryti atsidengimus iš dešinės pusės, tada kairė koja yra priekyje. Jei Krucke yra naudojamas uždaryti atsidengimus iš kairės pusės, tada dešinė koja yra priekyje. Iš šios pozicijos galima kontratakuoti smūgį naudojant dūrį į priekį su prasisukimu, kuomet dešinysis riešas sukasi pagal laikrodžio rodyklę tam, kad kalavijo smaigalys atsidurtų priekyje.  Arba pakeliant abi rankas ir staigiai duriant smaigaliu žemyn, atliekant nusileidžiantį dūrį. Iš čia taip pat galima atlikti kirtį iš po rankos arba virš rankos. Hansas Talhofferis taip pat vaizduoja šią stovėseną, tačiau nepriskiria jai jokio pavadinimo, taigi šiame straipsnyje aš vėl pasirinkau Schrankhut pavadinimą.

Krucke
Krucke
Schrankhut
Schrankhut

Schutzin – (dangtis) – Tai ne tiek statiška stovėsena, kiek poziciją, per kuria yra judama. Keletas lengvų būdų, kaip pasitiek šią pereinamąją poziciją yra iš Langort pakeliant jį į viršų arba iš antrosios stovėsenos kertant per šią poziciją. Ji vaizduojama abejomis rankomis ištiestomis į priekį, lyg tai būtų įpusėjus kirčiui, dešinė ranka yra sukryžiuota su skydo ranka, kuomet skydas yra dešinės rankos išorėje, o jo priekis yra nukreiptas į dešinę pusę. Dešinė koja yra priekyje, ir tai turbūt yra praeinančio žingsnelio rezultatas. I.33 sakoma, kad kiekviena stovėsena turi „dangtį“. Įdomu, kad ši pozicija yra panaši į Andreso Lignitzerio Zweien Schilten (suporuoti skydai) ir gali būti ochs forma, kuri yra panaši į viršutinę kabančią stovėseną Lichtenauerio vokiško dvirankio kalavijo tradicijoje.

Schutzin
Schutzin
jautis1
Jautis
jautis3
Jautis

Keletas įprastinių atakų I.33 traktate

Kadangi dauguma meno ar kitų traktatų paveikslėlių vaizduoja technikos atlikimo veiksmą, kilo gera mintis palyginimo tikslams parodyti keletą pamatinių I.33 atakų.

Schiltslach (smūgis skydu) – Tai yra viena iš pagrindinių pamatinių I.33 atakų. Ji yra atliekama po susikabinimo ir yra naudojama visame manuskripte. Jos metu yra išeinama iš susikabinimo arba yra atliekamas antrinis susikabinimas bei priešininko rankų spaudimas arba smūgiavimas skydu tam, kad jas surakinti, o tada užbaigiamas smūgis kalaviju. Smūgis kalaviju gali būti atliekamas ilgąja geležte arba trumpąja. Tai gali būti pjūvis aukštyn arba žemyn. I.33 detaliai nenurodo, bet paveikslėliuose galima matyti kylantis smūgis ilgąja geležte į kunigo galvą arba besileidžiantis smūgis trumpąja geležte. Jis taip pat yra iliustruojamas keliuose kitų vokiškų manuskriptų, nors ten jis nėra įvardijamas kaip smūgis skydu.

schiltschlach

Stichslach (smūgis dūriu) – dar viena įprasta I.33 ataka. Ji yra dažnai atliekama iš pusės skydo pereinant į ilgąjį smaigalį ir žengiant link priešininko. Dūris yra atliekamas kartu su smūgiu skydu. Reiktų pastebėti, kad Stichslach yra kitokia technika nei tiesiog stich arba dūris, kuris irgi yra įprastinė I.33 ataka.

stichschlach

Durchtritt (pražengimas) – tai dar viena I.33 ataka. Apie ją kalbama 17-ame lape. Ten sakoma spausti kalaviją žemyn ir „pražengti“, visą tai palydint smūgiu arba iš dešinės arba iš kairės pusės. 18-o lapo viršuje rodomas rezultatas, kuris atrodo kaip smūgis į kunigo rankas. Atrodo, kad tai yra panašu į vokiško dvirankio kalavijo techniką, žinomą kaip Durchlauffen (prabėgimas), kuri leidžia prisiartinti prie priešininko, kuomet jo rankos yra iškeltos aukštai, lygiai taip pat kaip yra 17 lapo apačioje, pralendant po rankomis. Jei jo rankos yra žemai, vietoj to, galima jas sugriebti, kaip tai yra rodo kitoje atakoje.

Durchtritt

 

 

 

 

 

 

 

 

Priešininko sugriebimas – Iš sukibimo, jei priešininko rankos yra žemai, galima sugriebti arba sučiupti priešininką, apvejant priešininko rankas savo dešine arba kaire ranka. I.33 yra nurodyti du geri to pavyzdžiai. Reikia būti atsargiam, nes vienam ar kitam priešininkui sučiupus kitą gali išsirutulioti imtynės ir galima likti be ginklo, kuomet priešininkas gali jį išsaugoti.

 sugriebimas2 sugriebimas1

I dalis

II dalis

Įrašas paskelbtas temoje dvirankis kalavijas, I.33, istorija, istorinis fechtavimas, kalavijo menas, Lichtenauer, Liutger, Skydas ir kalavijas, Tower Fechtbuch, Valpurgis fechtbuch, šaltiniai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: II. Lyginamoji vaizdinė XIII a. pab. skydo ir kalavijo manuskripto I.33 arba Tower Fechtbuch gardų ir technikų analizė | Kalavijas ir Skydas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s